Fascinující fakta o sedmikráskách

Tyto veselé květiny rozzáří zahrady a dodají svěžest i vnitřním prostorám. Sedmikrásky, které vyzařují svěžest, štěstí a nevinnost, jsou jedny z nejznámějších květin na celém světě, kde rozjasňují divoká pole i kultivovanou krajinu. Když se řekne sedmikráska, možná si představíte klasické bílé okvětní lístky obklopující jasně žlutý střed. Většina druhů sedmikrásek začíná kvést na začátku léta a pokračuje až do podzimu.

sedmikraska-vaza

Sedmikrásky rostou všude

Ačkoli sedmikrásky pocházejí z Evropy a mírných oblastí Asie, nakonec se dostaly i do Austrálie a Severní Ameriky. Nyní se vyskytují na všech kontinentech kromě Antarktidy. Jejich hojný výskyt je částečně způsoben také jejich přizpůsobivostí. Sedmikráskám se daří ve vlhkém i suchém podnebí a na slunných i stinných místech. Mohou růst vysoko v horách nebo na rovných travnatých polích. Sedmikrásky jsou v podstatě botaničtí chameleoni. Sedmikrásky jsou příbuzné slunečnicím, takže rostou na podobných stanovištích jako jejich větší žluté příbuzné.

Jejich jméno má význam

Název "sedmikráska" pochází ze staroanglického výrazu "Daes eage", což znamená "oko dne". Tento název odráží způsob, jakým tyto květy večer zavírají své okvětní lístky a ráno je opět otevírají. Sedmikrásky jsou skutečně jedny z prvních očí, které se každý den otevírají rannímu slunci.

Sedmikrásky mají více využití než jen krásný vzhled

Sedmikrásky samozřejmě dodávají texturu a barvu zahradním úpravám a jsou krásným doplňkem stolních kytic. Sedmikrásky však lze využít i pro mnohem víc než jen pro jejich pěkný vzhled. Zaprvé, sedmikrásky můžete i jíst! Až budete příště hledat jedinečnou a pěknou ozdobu na salát, utrhněte si na zahradě několik sedmikrásek a posypte jimi salát. Sedmikrásky jsou ve skutečnosti blízce příbuzné artyčokům a jsou skvělým zdrojem vitaminu C, takže si na nich pochutnejte. Sedmikrásky mají také spoustu léčivých vlastností. Jsou známé tím, že zpomalují krvácení, zmírňují zažívací potíže a utišují kašel.

Sedmikrásky milují včely a další opylovači

Včely mají pro sedmikrásky slabost. Konkrétně sedmikrásky Shasta patří k jejich oblíbeným květům, které opylují. Plochý tvar květů je pro včely obzvláště atraktivní, protože na žlutém středu je dostatek místa k přistání a sběru pylu a nektaru. Tento střed navíc ve skutečnosti obsahuje stovky menších květů, které se spojují do shluku zvaného květenství. Včely tak mohou efektivně nasbírat velké množství potravy z jednoho přistání.

Sedmikrásky jsou symbolické

Sedmikrásky jako rostliny symbolizují nevinnost, čistotu, věrnost, trpělivost a jednoduchost. Klasická bílá sedmikráska je spojována s pokorou a vzácnější modrá sedmikráska Marguerite naznačuje otevřenost a mír. Kytice sedmikrásek může být dokonalým gestem pro mnoho různých příležitostí, záleží na tom, jakou barvu zvolíte. Spolu s jejich symbolickou barvou je sedmikráska květinou měsíce narození dubna. 

sedmikraska-maminka

Pro milovnice přírody, a to zejména barevných lučních květin nabízíme možnost mít sedmikrásku u sebe doma po celý rok. V naší nabídce naleznete 100% přírodní sójové svíčky s jemně květinou vůní, a to zdobené přímo květy jarní sedmikrásky. Tato zdobená vonná svíčka je často i oblíbený dárek pro maminku nebo babičku.