UPOZORNĚNÍ - Od 4.7. do 15.7. je z důvodu dovolené pozastavena expedice zásilek. Děkujeme za pochopení

Fakta o šeříku, které vás možná překvapí

Šeřík má v mnoha kulturách po staletí symbolický význam. Šeříky, známé jako "královny keřů", patří k nejodolnějším a nejvoňavějším kvetoucím keřům, které pěstujeme na našich zahradách. Možná je znáte jako květiny ze zahrady vaší babičky a tento faktor nostalgie je pravděpodobně jedním z důvodů, proč v posledních letech získávají na své popularitě. Jejich stonkové květy jsou běžně k dostání v odstínech růžové, fialové, modré a bílé, navíc dodají každé zahradě romantickou jemnost. Většina odrůd šeříků dorůstá výšky 3 metrů.

serik-svicka-vetsi

Díky své vůni je šeřík na zahradě výjimečnou rostlinou, jeho vůně je na plném slunci výrazně silnější a běžně se používá do parfémů, vonných svíček a mýdel. Pokud máte na zahradě šeřík, víte, jak vzácné je vidět ho kvést. Většina květů odkvete celkem rychle, vydrží každý rok jen pár týdnů.

1. Šeříky patří do stejné čeledi jako olivovníky

Tyto keře patří do čeledi olivovníkové, která zahrnuje více než 20 různých druhů rostlin, včetně olivovníků, jasanů a jasmínů. V rámci jejich druhů existuje více než 1 000 odrůd šeříků, včetně některých stromů. Šeříky, jako je pekingský a japonský šeřík, mohou dosahovat výšky více než 30 metrů.

2. Historie šeříku má kořeny v řecké mytologii

Pro staré Řeky byl šeřík nedílnou součástí příběhu o bohu lesů a polí Panovi. Říkalo se, že Pan byl zamilovaný do nymfy jménem Syringa. Když ji jednoho dne pronásledoval po lese, proměnila se v šeříkový keř, aby se zamaskovala, protože se ho bála. Pan keř našel a z jeho části vytvořil první dudy. Jméno Syringa pochází z řeckého slova pro dýmku, "syrinks" - a odtud pochází i vědecký název šeříku, Syringa.

3. Šeříky měly v různých kulturách různý význam

Šeříky se staly symbolem jara a obnovy, protože kvetou brzy. Tyto keře měly v průběhu staletí v různých kulturách také různé významy. Keltové považovali šeříky za magické díky jejich sladké vůni. Ve viktoriánské době byly šeříky symbolem staré lásky, vdovy v této době často nosily šeříky. V Rusku se věřilo, že držení větvičky šeříku nad novorozencem přináší moudrost.

4. Každá barva šeříku má jiný význam

Ačkoli tento druh celkově znamená obnovu a důvěru, každá barva šeříku má svůj specifický význam. Bílý šeřík představuje čistotu a nevinnost, zatímco fialový šeřík symbolizuje duchovno. Pokud květy okrajově přecházejí spíše na modrou stranu barevného kola, symbolizují štěstí a klid. Purpurové šeříky symbolizují lásku a vášeň.

5. Šeříky byly oblíbeným tématem raných prezidentských voleb

Šeříky pocházejí z východní Evropy a Asie a do Ameriky je přivezli kolonisté v 17. století. Ačkoli nebyly ve Spojených státech původní, rychle si je Američané oblíbili.  George Washington i Thomas Jefferson pěstovali tyto keře ve svých zahradách a šeříky se pěstovaly i v prvních amerických botanických zahradách.

6. Šeříky jsou pozůstatkem starých usedlostí

Šeříky jsou známé svou mrazuvzdorností a dlouhověkostí, mnoho šeříkových keřů se dožívá více než 100 let. Díky své životnosti často přežívají déle než dům zahradníka, který je vysadil. Pokud tedy jedete po venkovské silnici a vidíte několik zdánlivě náhodných šeříkových keřů, s největší pravděpodobností zde v minulém století stál dům nebo farma.

serik-srdce

Pro ty, co nemají možnost si vypěstovat keř šeříku na vlastní zahradě a kochat se z jara jeho smyslnou vůní, máme jednoduché řešení: Celoročně u nás můžete zakoupit přírodní svíčku s vůní šeříku. Svíčka je navíc opatřena přírodním zdobením ze sušených květů fialového šeříku.