Proč přináší kominík štěstí

Většina lidí ví, že kominíci přinášejí štěstí, bohatství a spokojenost, ale neví, jak tato tradice vznikla. Nejrozšířenější příběh vypráví, že v roce 1066 procházel král Vilém se svým doprovodem po londýnské ulici, když vtom si to přímo k němu namířil neovladatelný kočár. Náhodou byl poblíž kominík, který krále odstrčil z cesty a zachránil mu tak život. Král Vilém byl za tento čin tak vděčný, že pozval kominíka na svatbu své dcery, prohlásil, že kominíci mají štěstí a že budou jediným povoláním ve službách, které bude smět nosit cylindry, které dříve nosili pouze členové královské rodiny a šlechta.

kominik-big

Vzniklo však podezření, že se tato pověst zaměnila s pozdější verzí zahrnující krále Jiřího, protože cylindry byly populární až v roce 1700. Další legenda se vyskytla v souvislosti s králem Jiřím v roce 1700. Když král jel na koni v průvodu, objevil se vrčící pes, který jeho koně polekal a způsobil, že král ztratil kontrolu nad koňskou ohlávkou.

Na pomoc mu přišel kominík, chytil ohlávku, uklidnil zvíře a zachránil krále před pádem. Přestože kominík zmizel v davu, král Jiří II. se rozhodl ho odměnit prohlášením, že všichni kominíci mají štěstí. Je velmi pravděpodobné, že zde došlo k propojení s cylindrickými klobouky.

Obecně se také traduje, že kominíci si vzali staré obnošené fraky a cylindry, které pohřební služby vyhazovaly, a tím dodali své profesi váženější image.

Další legenda říká, že kominík při práci uklouzl a spadl ze střechy, ale dokázal se zachytit okapu. Uviděla ho mladá žena a vytáhla ho oknem dovnitř do bezpečí. Ačkoli byla žena zasnoubená s někým jiným, do kominíka se okamžitě zamilovala a brzy se vzali. Řeklo by se, že mu "vyrazila dech".

Bez ohledu na to, jak tato tradice vznikla, je představa, že kominíci přinášejí štěstí, dodnes populární, zejména v Evropě a ve Spojeném království. Vidět kominíka ve svatební den je obzvláště šťastné, a to do té míry, že mnoho párů si najímá kominíka, aby se zúčastnil jejich svatby, potřásl ženichovi rukou a políbil nevěstu.

Ve středověku, kdy byly vynalezeny krby k vytápění a vaření, se brzy zjistilo, že výpary a saze jsou nezdravé a nebezpečné. Kominictví se tak vyvinulo v plnohodnotné odvětví, které si lidé spojovali s čistým vzduchem a bezpečností.

Na některých pohlednicích z 19. a 20. století byla natištěna znamení štěstí, která často zahrnovala kominíka, houby, čtyřlístek a růžové prasátko. Všechny tyto talismany dohromady přinášejí ještě více štěstí. Lidé tyto pohlednice pro štěstí posílali svým přátelům a rodině ještě v dobách klasické pošty.

Evropští a někteří američtí a kanadští kominíci nosí sako nebo pracovní bundu, která má 13 knoflíků.  To dokazuje, že smolné číslo 13 vlastně ani smolné není.

V některých evropských zemích chodili kominíci na Nový rok od domu k domu, aby lidem popřáli hodně štěstí a nepochybně jim připomněli, že si mají nechat vymést komín. Ještě dnes přináší štěstí, když vám kominík na Nový rok namaže na čelo trochu sazí.

Kominík pro štěstí je oblíbeným talismanem, kterým můžete obdarovat někoho koho máte opravdu rádi nebo jen pro potěšení. Ať už se jedná o dárek pro maminku, babičku, kamarádku nebo paní učitelku. Kousek černého štěstí si přece nenecháte jen sami pro sebe!