Proč je čtyřlístek považován za talisman pro štěstí?

Jedna z legend říká, že faktor štěstí pochází od samotné Evy. Když Adam s Evou opouštěli rajskou zahradu, utrhla prý Eva jeden čtyřlístek jako památku na Ráj a od té doby je toto náboženské spojení považováno za štěstí. Keltové považovali čtyřlístky za magickou ochrannou moc, která dokáže odvrátit zlo a smůlu.

ctyrlistek

Čtyřlístky se běžně objevují i ve staletých legendách jako symboly štěstí. Druidové v dávných dobách věřili, že když u sebe nosí čtyřlístek nebo trojlístek, mohou spatřit přicházející zlé duchy a mají šanci včas uniknout.

Čtyřlístky byly keltské amulety, o nichž se předpokládalo, že poskytují magickou ochranu a odvracejí smůlu. Děti ve středověku věřily, že pokud budou nosit čtyřlístek, uvidí víly.

Proč existují čtyřlístky?

Genetická studie provedená na univerzitě v Georgii dospěla k závěru, že každý jetel, který má více než tři listy, je způsoben genetickou mutací v genomu běžného druhu jetele bílého.

Rychlá fakta o čtyřlístcích

  • Na jeden "šťastný" čtyřlístek připadá přibližně 10 000 trojlístků.
  • Neexistují jeteloviny, které by přirozeně vytvářely čtyři listy, proto jsou čtyřlístky tak vzácné.
  • Říká se, že listy čtyřlístku znamenají víru, naději, lásku a štěstí.
  • Často se říká, že v Irsku roste více čtyřlístků než kdekoli jinde, což dává význam slovnímu spojení "irské štěstí".
  • Pokud se vám poštěstí najít čtyřlístek, hledejte další! Pokud rostlina jetele vyprodukuje čtyřlístek, je pravděpodobnější, že vyprodukuje další čtyřlístek pro štěstí, než rostliny, které produkují pouze trojlístky.
  • Čtvrtý list může být menší nebo mít jiný odstín zelené barvy než ostatní tři listy.

ctyrlistek-keramika

Pokud jste pověrčivý typ, darujte svůj čtyřlístek pro štěstí někomu jinému. Říká se, že tím zdvojnásobíte své štěstí!

Aby vám utržené štěstí rychle neuvadlo máme pro vás na našem eshopu keramický talisman čtyřlístek pro štěstí na papírové kartičce s citátem.