Ametystové krystaly

Ametystové krystaly jsou jedním z nejoblíbenějších drahých kamenů na světě a používají se již tisíce let. Předpokládané léčivé vlastnosti tohoto kamene jsou poměrně působivé a sahají až ke starověkým řeckým představám. Slovo ametyst totiž pochází z řeckého slova amethystos, které znamená střízlivý a odkazuje na myšlenku zachování pevného, střízlivého smýšlení.

ametyst-ve-svicce

Co je ametyst

Ametysty se tvoří v dlouhých hranolových krystalech v geodách nebo dutých horninách. Tyto geody vznikají při vzniku dutin ve vulkanických horninách. Při ochlazování horniny dochází k destilaci a krystalizaci minerály nasycené vody, cplynů a sopečného materiálu. Když tyto krystaly ztuhnou, vytvoří ametyst. Ačkoli je kámen obecně spíše sytě fialový, může mít také červenofialový nádech nebo velmi světle fialový nádech, který přechází do lila.

Přírodní ametyst se používá k osobním ozdobám již nejméně 2000 let, zatímco syntetická verze je mnohem novější a není tak běžná.

Jako člen rodiny křemene, který se vyznačuje výraznou fialovou barvou, má ametyst tvrdost sedm stupňů Mohsovy stupnice. Ametystové drahokamy jsou odolné, a proto jsou ideální pro všechny druhy šperků. Ametyst často najdete v náušnicích, přívěscích, vonných krystalových svíčkách náramcích a prstenech, a dokonce se z něj brousí i náramkové manžety nebo korálky.

Díky své tvrdosti a odolnosti lze kámen brousit do nejrůznějších tvarů, což mu dodává na univerzálnosti. Fasetované kusy, lůžka a kabošony jsou jen některé z nejběžnějších brusů.

Kvalitní přírodně tvarovaný ametyst najdete na Srí Lance, Sibiři, v Brazílii, Uruguayi, Namibii a na Dálném východě, stejně jako na velkých nalezištích v Namibii, Austrálii a Americe. Největší naleziště tohoto drahokamu se nachází v Jižní Americe.

Pokud jde o cenu, hodnota kamene ametystu závisí na řadě faktorů, včetně velikosti kamene a hloubky jeho barvy.

Odrůdy ametystu

Ametyst je k dispozici v řadě variant, z nichž každá má svou jedinečnou fialovou barvu až červenofialové odstíny. Mezi odrůdy tohoto drahokamu patří levandulový ametyst, který má světlejší barvu, a také kanadský ametyst. Ten obsahuje červenou vrstvu těsně pod svým povrchem, díky čemuž je jeho barva zářivější. Mezi další odrůdy ametystu patří ametrin, kaktusový kvarc a verakruzský ametyst.

Pravý vs. falešný ametyst: Jak poznat, zda je ametyst pravý

Ametystové kameny, ať už syntetický ametyst, nebo přírodní, jsou neuvěřitelně krásné. Nádherná fialová barva kamene dokáže doplnit každý vzhled a lze jej zasadit do téměř jakéhokoli kovu.

Kromě těchto odrůd se ametyst vyskytuje také v modré, chevronové a růžové barvě.

Syntetický ametyst

Syntetický ametyst je k dispozici ve stejných odstínech fialové a červenofialové barvy jako přírodní ametyst. Syntetický ametyst je však výrazně levnější a lze jej také rychle vyrobit. Tento laboratorně vyráběný kámen je na trhu již téměř dvě desetiletí a způsobil, že tržní ceny jeho přírodních protějšků výrazně poklesly.

V posledních dvou desetiletích je výroba syntetického ametystu snadná. Tyto kameny jsou vytvořeny tak dobře a tak blízko tomu, jak vypadají ty přírodní, že často i gemologové mají problém rozpoznat, který je syntetický ametyst a který pravý. Syntetické tóny se používají téměř ve všech druzích šperků, protože jsou také poměrně odolné.

Význam a symbolika ametystu

Přírodní ametystové kameny jsou spojeny s třetím okem a korunní čakrou. Fialová barva až červenofialové odstíny ametystu jsou odedávna symbolem klidu, očisty a uklidňující energie.

Krystaly představují očištění a spojení s duchovními a božskými bytostmi. Význam ametystu je spojen s klidem, porozuměním, důvěrou a milostí. Mnoho kultur spojuje s tímto drahokamem duchovní podtext.

Léčivé vlastnosti ametystu

Ametystu se přisuzují léčivé vlastnosti, které jeho nositele chrání před negativními energiemi. Někteří věří, že uklidňující vlastnosti kamene vyvolávají uklidňující sny tím, že nás lépe naladí na božské. Kámen také přináší jasnost a klid do bdělé mysli, protože pomáhají mysli volně proudit v mentální i metafyzické dimenzi.

V dávných dobách se věřilo, že přírodní ametyst dokáže očistit tělo od všech toxinů. Staří Řekové věřili, že kámen chrání svého nositele před opilostí a umožňuje mu udržet si vyrovnanou mysl. Víno se popíjelo z pohárů s ametystovými kameny, aby se zabránilo opilosti, a kameny se pokládaly na nemocné, aby odvedly infekci.

Modrý ametyst

Kromě fyzikálních vlastností a výhod ametystu je jeho fialová barva přírodním prostředkem na uklidnění. Říká se, že rozptyluje vztek, pomáhá zvládat strach a hněv a uklidňuje zuřivost a úzkost.

Mezi další věrohodné účinky ametystu patří schopnost zmírňovat smutek a žal a rozpouštět negativitu. Barva tohoto drahokamu je také spojována s aktivací duchovního vědomí, přijímáním intuitivních energií a posilováním psychických schopností.

Duchovní význam ametystu

Ametyst je v duchovních kruzích vysoce ceněn. Dokáže ovládat zlé myšlenky, iniciovat moudrost a zvyšovat inteligenci prostřednictvím většího smyslu pro porozumění. Kámen vám může pomoci uplatnit intelektuální schopnosti v náročných situacích a jasněji myslet, abyste se mohli lépe rozhodovat.

Předpokládá se, že tento fialový drahokam má také úžasné, pozitivní účinky tvořivosti a představivosti tím, že posiluje intuici. Svým nositelům dodává sílu přijímat nové nápady a uvádět své myšlenky do praxe.

Ametysty a blednutí

Pokud je ametyst ponechán příliš dlouho na slunci nebo je delší dobu vystaven jakémukoli zdroji UV záření, jeho barva vybledne. Kromě toho, pokud je kámen příliš dlouho vystaven působení tepla, fialová barva pravděpodobně vybledne.

Při správné péči a čištění ametystového krystalu vám kámen vydrží poměrně dlouho. Pokud je řádně chráněn před nepříznivými vlivy, jako je dlouhodobé vystavení vodě nebo slunečnímu záření, je nepravděpodobné, že by barva vybledla.

Čirý ametyst

Obecně platí, že ametyst je "okem čistý", což je termín používaný pro označení kamene, který je bez inkluzí viditelných pouhým okem. Pravé ametystové kameny budou pravděpodobně zcela čiré, což je také snadný způsob, jak pomoci určit, zda je kámen pravý nebo syntetický.

Ametyst - únorový kámen

Ametyst je tradičním i moderním kamenem pro únor. Věří se, že tento kámen posiluje vztahy a dodává svému nositeli více odvahy. Je to také kámen, který přináší jasnost.

Ametyst - drahokam 6. výročí svatby

Tradičně je každé z významných výročí svatby spojeno se symbolickými materiály, které nesou hlubší význam. Krystaly ametystu jsou drahokamem pro 6. výročí svatby. Dodávají manželům uklidňující, uvolněnou energii při vstupu do dalšího roku manželství.