Vše, co potřebujete vědět o sójových svíčkách

Slyšeli jste, že svíčky ze sójového vosku jsou tou nejlepší volbou pro rozzáření vašeho domova nebo kanceláře úžasnou vůní, ale kolik toho víte o svíčkách ze sójového vosku? Obliba sójových svíček v průběhu let vzrostla, protože průmysl hledá ekologicky udržitelnější a bezpečnější variantu oproti tradičním svíčkám z parafínu, které kdysi výrobě svíček dominovaly.

svicka-sojova-teticka-zatisi-magazin

Co je sójový vosk?

Sójový vosk ve svíčkách je rostlinný vosk vyrobený ze sójového oleje. Většina sójových bobů pěstovaných ve Spojených státech pochází z Illinois, Iowy nebo Indiany. Po sklizni se sójové boby očistí, rozlousknou a zbaví slupek. Odlupování je proces, při kterém se sója vysuší, rozdrtí přes válcový mlýn a prožene přes odsávačku. Poté se rozválcuje na vločky.

Nakonec se z vloček extrahuje olej, který se hydrogenuje. Během hydrogenace se některé mastné kyseliny změní z nenasycených na nasycené, aby se zvýšil bod tání oleje, který je pak při pokojové teplotě pevný.

Jak se sójový vosk používá ve svíčkách?

Sójový vosk se obvykle vyrábí ve třech formách.

100% sójový vosk: Tento typ vosku je pro svíčky nejvhodnější, protože obsahuje pouze čistý sójový vosk.

Směs sójového vosku a oleje: Některé společnosti přidávají do vosku přírodní oleje, například kokosový.

Směs sójového a parafínového vosku: Sójové svíčky se nesmí míchat s parafínem. Parafín není čistě hořící vosk a má mnoho pochybných vlastností, takže jeho smíchání s čistě hořícím sójovým voskem ruší mnoho výhod používání sóji. Některé společnosti vyrábějící svíčky to dělají, aby snížily své výrobní náklady, ale úspora za to nestojí.

Mějte také na paměti, že se chcete vyhnout svíčkám, které uvádějí, že jsou směsí vosků, ale neuvedou typ vosků obsažených ve směsi.

Jaké jsou výhody sójového vosku?

Existují důvody, proč je sójový vosk označován za nejlepší variantu svíček. Nákup svíček ze sójového vosku s sebou přináší nespočetnou řadu výhod. 

Je šetrný k životnímu prostředí

Pokud mezi vaše hodnoty patří používání produktů z udržitelných zdrojů, budete se přiklánět k sójovému vosku. Na rozdíl od parafínu, který se běžně získává z ropy a jehličnatých olejů, jsou sójové boby obnovitelným zdrojem. Dokud budou zemědělci pěstovat sójové boby, neexistuje žádné omezení, pokud jde o množství, které lze vyprodukovat. 

Kromě toho, že je sójový vosk udržitelný, je ekologický a uhlíkově neutrální, což znamená, že vede k nulovým čistým emisím oxidu uhličitého.

Hoří pomalu

Sójové svíčky také přirozeně hoří pomaleji než jiné druhy vosku, takže vydrží déle. To znamená, že každá zakoupená sójová svíčka je lepší investicí, protože si ji budete moci užívat déle než ostatní.

Produkuje čisté hoření

Sójové svíčky jsou také svíčky s čistým hořením. Celkově lze říci, že pokud jsou vaše svíčky ze sójového vosku vyrobeny ze 100% sóji, používají 100% bavlněné knoty a jsou provoněny kvalitními čistými esenciálními oleji nebo přírodními vonnými oleji, budou hořet s minimem nebo bez toxinů z kouře.

Bylo také zjištěno, že sójové boby produkují méně sazí než parafín, aniž by přitom vypouštěly toxické chemické látky, jako je benzen a toluen.

Podle amerického úřadu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci může toluen při vystavení bez dodržení příslušných bezpečnostních opatření vést k podráždění očí, nosu a krku, bolestem hlavy, závratím a dalším příčinám. Podobně dráždivý je i benzen.

Je to veganský výrobek

Sója není získávána z živého zvířete, takže se jedná o zcela veganský výrobek. To je důležité, protože někteří, kteří hledají bezpečnou variantu svíček, se mohou obrátit na včelí vosk, ale včelí vosk není veganský. S tím, jak se stále více lidí obrací ke včelímu vosku, je stále častější tovární chov včelího vosku, což není dobré pro včely ani pro životní prostředí. Sójový vosk je zdravější a udržitelnější a zároveň veganský.

Snadněji se uklízí

I když se to pravděpodobně nebude stávat často, můžete se dostat do situace, kdy budete potřebovat vyčistit vosk, který se ze svíčky vylil. Sójový vosk se snadno čistí pouze mýdlem a horkou vodou, takže se nemusíte obávat rozsáhlých škod způsobených malým rozlitím vosku.

Proč jsou svíčky ze sójového vosku dražší?

Při nákupu svíček ze sójového vosku platíte více za kvalitní vosk ve svíčce a další výhody. Je to podobné, jako když v obchodě s potravinami stojí bio ovoce více než neekologické ovoce nebo když ložní prádlo z udržitelných zdrojů stojí více než ložní prádlo z neudržitelných zdrojů.

Pálení svíček, které neuvolňují toxické chemikálie a jsou šetrné k životnímu prostředí, má svou vnitřní hodnotu. Když k tomu připočteme skutečnost, že hoří pomalu, a další výhody, není pochyb o tom, proč by svíčky ze sójového vosku měly stát více než tradiční méně kvalitní a toxičtější svíčky na trhu z parafínu. 

Co dalšího bych měl při nákupu svíčky ze sójového vosku zvážit?

Kromě toho, že jsou vyrobeny ze 100% sójového vosku, se chcete ujistit, že sójové svíčky splňují i další specifikace, abyste získali co nejkvalitnější svíčku.

100% bavlněné knoty: Chcete se ujistit, že knoty svíček, které pálíte, jsou vyrobeny ze 100% bavlny bez kovu uvnitř. Pokud knot obsahuje jakýkoli kov, může snižovat kvalitu hoření svíčky uvolňováním toxinů.

Žádné barvy: Barevné svíčky sice mohou vypadat hezky, ale pigmenty používané k výrobě různých barev obvykle obsahují toxické složky. Tyto toxiny se pak při hoření uvolňují do ovzduší, což není dobré pro vaše zdraví.

Přírodní vůně: Další bod, který je třeba zvážit, je typ vůně přidané do svíčky ze sójového vosku. Vaše svíčka by měla být vyrobena z kvalitních esenciálních olejů, přírodních vonných olejů nebo parfémů určených pro svíčky které neobsahují toxiny.