Vše, co potřebujete vědět o Halloweenu

Halloween, který se slaví 31. října, je jedním z nejočekávanějších svátků v mnoha částech světa. Má kořeny ve starobylých tradicích a vyvinul se v úchvatnou směs strašidelných slavností, lahodných pochoutek a samozřejmě nápaditých dekorací. S blížícím se svátkem se ulice a domy zdobí dýněmi, duchy, čarodějnicemi a spoustou dalších strašidelných předmětů. Mezi množstvím dekorací hraje jemná, tajemná záře svíček, lamp a luceren zásadní roli při vytváření té správné atmosféry.

dyne-svicka-magazin

Halloween má svůj původ ve starověkém keltském svátku Samhain, který označoval konec léta a období sklizně. Keltové věřili, že v tento den se stírá hranice mezi živými a mrtvými a duchové se mohou potulovat po zemi. Aby tyto duchy zahnali, zapalovali ohně a nosili strašidelné kostýmy. Postupem času, jak se šířilo křesťanství, se některé z těchto pohanských zvyků spojily s křesťanskými tradicemi, což vedlo k vývoji svátku Všech svatých, z něhož se nakonec stal Halloween.

Dnes se Halloween slaví s velkou chutí a tradice jako koledování, vyřezávání dýní a pořádání maškarních večírků jsou oblíbené po celém světě. Základní myšlenka zůstává: oslava strašidelného, tajemného a neznámého.

Při pomyšlení na Halloween si nelze nepředstavit jemnou, strašidelnou záři svíček a lamp, které vrhají stíny tančící na stěnách. Význam těchto dekorací spočívá v jejich historických kořenech a atmosféře, kterou vytvářejí:

Lucerničky Jack-o'-Lanterns: Tyto vyřezávané dýně, které jsou zevnitř osvětleny svíčkami, jsou pravděpodobně nejikoničtějšími halloweenskými dekoracemi. Podle legendy pochází Jack-o'-Lantern z irské lidové pohádky o muži jménem Stingy Jack, který poté, co několikrát napálil ďábla, dostal zákaz vstupu do nebe i do pekla. Potuloval se po zemi s vyřezávanou řepnou lucernou a provázel svou ztracenou duši. Dnes zdobí vyřezávané dýně s různými strašidelnými i humornými výrazy dveře a okna a provázejí koledníky do domů plných sladkostí.

Svíčky mají odvěké kouzlo, ať už jsou umístěny ve svícnech a navozují atmosféru strašidelného sídla, nebo jsou umístěny ve složitých držácích s pavučinovými vzory. Mohou být strategicky rozmístěny tak, aby vrhaly zlověstné stíny nebo osvětlovaly určitá místa, například verandu nebo okno.

Svítidla, zejména ta s barevným sklem nebo se vzory, které vrhají vzorované stíny, jsou vynikající pro vytvoření atmosféry tajemna. Moderní lampy jsou také vybaveny blikajícími efekty, které napodobují světlo svíček a umocňují strašidelnou atmosféru.

Kromě tradičních luceren se staly oblíbenými i jiné tematické lucerny. Kostlivci, netopýři, čarodějnice a další se vytvářejí v designu lucerny, často doplněné barevnými světly, která přidávají na dramatičnosti.

Halloween je svátek s bohatou historií, tradicemi a kreativitou. Až se budete chystat ponořit do jeho strašidelné atmosféry, nezapomeňte, že správná výzdoba může navodit dokonalou náladu. Svíčky, lampy a lucerny svým měkkým, mihotavým světlem nejen vzdávají hold dávným kořenům tohoto svátku, ale také vytvářejí atmosféru, která ztělesňuje podstatu Halloweenu. Ať už pořádáte strašidelné setkání, nebo jen připravujete scénu pro koledníky, tyto světelné prvky jistě pozvednou vaši oslavu Halloweenu.