Avanturín drahokam příležitostí a prosperity

Avanturín (aventurin), jiskřivý drahokam, který okouzluje svým třpytivým povrchem, je nejen vizuálním potěšením, ale také symbolem prosperity, příležitostí, harmonie a pozitivity. 

avanturin-magazin

Avanturín je forma křemene, která se vyznačuje průsvitností a přítomností třpytivých inkluzí, jež mu dodávají jedinečný třpytivý efekt. Tento třpyt, známý jako "aventurescence", je obvykle způsoben přítomností drobných destičkovitých minerálních inkluzí, především fuchsitu (odrůda slídy), v křemeni. Světlo odrážející se od těchto inkluzí vytváří fascinující třpyt, kterým je tento kámen proslulý.

Nejběžnější barvou avanturínu je zelená, lze jej však nalézt i v odstínech modré, žluté, oranžové, zlaté, hnědé, šedé a dokonce červenohnědé. Barevné rozdíly jsou obvykle způsobeny různými minerálními inkluzemi přítomnými v kameni.

Metafyzické vlastnosti

V průběhu věků byl avanturín úzce spojován s mnoha metafyzickými vlastnostmi. Často se mu říká "kámen příležitosti", protože mnozí věří, že dokáže manifestovat bohatství a zvýšit šance na výhru, zejména v hazardních hrách. Nositelé kámen často používají jako amulet a doufají, že umocní jejich šance na úspěch, ať už v novém podniku, při pracovním pohovoru, nebo dokonce v loterii.

Avanturín je také spojován se srdeční čakrou a věří se, že má uklidňující energii. Jeho uklidňující vlastnosti mohou pomoci stabilizovat emoce a podpořit pocit pohody. Pro ty, kdo praktikují meditaci, je avanturín oblíbenou volbou, protože pomáhá uvolňovat staré návyky a vzorce, což umožňuje osobní růst a transformaci.

Terapeutické využití

Kromě metafyzických účinků je avanturín spojován také s různými fyzickými léčivými vlastnostmi. Někteří holističtí terapeuti naznačují, že kámen může podporovat srdeční hojení, vyrovnávat krevní tlak a stimulovat metabolismus. Předpokládá se také, že má protizánětlivý účinek a může být prospěšný při léčbě kožních onemocnění a alergií. Ačkoli vědecké důkazy jsou omezené, mnoho uživatelů přísahá na léčebné vlastnosti kamene a začleňuje jej do svých holistických zdravotních postupů.

Šperky a dekorace

Díky jedinečnému lesku a škále barev je avanturín oblíbenou volbou pro výrobce šperků a řemeslníky. Lze z něj vyřezávat krásné přívěsky, náušnice, náramky a prsteny. Jeho průsvitná povaha mu umožňuje krásně zachycovat a odrážet světlo, takže každý šperk z avanturínu rozhodně zaujme.

Kromě šperků je avanturín oblíbený také v dekorativních předmětech jako jsou například vonné svíčky. Lze jej nalézt i v podobě leštěných kamenů, složitých figurek a dokonce i větších dekorativních předmětů, jako jsou stolní desky.